تعمیر سالن ها

نویسنده : خدمات مرسدس بنز گلچین / شنبه, 16 دی 1402

شاسی خودرو سازه‌ای است که اتاق و متعلقات خودرو بر روی آن قرار می‌گیرد. این سازه به دلیل اهمیت بالایی که در مکانیزم حرکت خودرو دارد، کاملاً مبتنی بر قواعد و اصول شناخته شده‌ی مهندسی ساخته می‌شود. شاسی قسمتی از خودرو است که نقشی کلیدی در پایداری حرکت خودرو بر روی سطح جاده دارد و می‌تواند در هنگام وقوع تصادف تا حدود زیادی در حفظ جان سرنشینان خودرو نقش داشته باشد. پیشتازان صنعت خودرو به‌ویژه کارشناسان شرکت دایملر برای ایمنی راننده و دیگر سرنشینان خودرو تدابیری اندیشیده‌اند که در هنگام وقوع تصادف‌ها تا حد زیادی قادر به جلوگیری از آسیب و ضایعه‌ی جدی برای سرنشینان خودرو می‌شود. یکی از بخش‌های مهم ایمنی در خودروهای مرسدس بنز، سامانه‌ی ایمنی غیر فعال (Passive safety) است که در بدنه و شاسی خودرو به‌کار گرفته شده است. این سامانه عبارت است از فرم، مواد، مهندسی شاسی و بدنه و در زمان وقوع تصادف می‌تواند نجات‌بخش جان سرنشینان خودرو باشد.

شرکت دایملر در تولیدات مرسدس بنز خود به ویژه در بخش ایمنی خودرو، دقت بالایی را لحاظ می‌کند. این شرکت در خدمات پس از فروش خود و همینطور در تعمیرگاه‌های مجاز این شرکت الزاماتی را تعیین کرده و همه این مجموعه‌ها را موظف به رعایت و انجام این الزامات کرده است. یکی از این الزامات که در تعمیرگاه‌های مجاز این شرکت باید مورد توجه قرار بگیرد، استفاده از دستگاه شاسی‌کشی سلت (Celette) برای تعمیر بدنه و شاسی خودرو است. این دستگاه ساخت کشور فرانسه است و کیفیت عملکرد آن از طرف تولیدکنندگان خودروی سواری مرسدس بنز مورد تأیید قرار گرفته است.

شاسی کشی و تعمیرات بدنه خودروهای مرسدس بنز

دستگاه شاسی‌کشی سلت برای هر شاسی دارای نقشه و پین و بست‌های مخصوص است. با توجه به گران‌قیمت بودن ادوات و تجهیزاتِ این دستگاه و ضرورت به روز کردن جیگ‌ها ( گیره های نگهدارنده مخصوص )متناسب با شاسی‌های هر خودرو، تهیه‌ی این دستگاه و امکانات جانبی آن برای تعمیرگاه‌های غیر مجاز به سختی توجیه اقتصادی دارد. با توجه به نقشه و ادوات مخصوصِ این دستگاه، هر شاسیِ آسیب دیده در تصادف‌های سنگین که امکان تعمیر داشته باشد با نظر کارشناس مربوطه آماده و روی دستگاه سلت بسته می‌شود و با دقت بالا تمامی قسمت‌های شاسی که دچار اشکال شده به اندازه و حالت اول خود بازگردانده می‌شود. لازم به ذکر است سِلِت برای تعمیرات بدنه‌ی خودروهای مرسدس بنز که در اثر تصادف‌های سبک آسیب می‌بینند نیز دارای ابزار و تجهیزات استاندارد است تا بتواند خدمات بدنه و شاسی را در سطوح مختلف پوشش دهد.

متاسفانه در کشور ما تعمیرات خودروهای با تکنولوژی بالا، هنوز با تکنیک‌های کهنه و قدیمی انجام می‌شود. این اشکال در عمل باعث می‌شود که بارها شاهد وارد آمدن آسیب‌های جدی به اینگونه خودروها در تعمیرگاه‌های متفرقه و افراد سنتی باشیم. (در تعمیرگاه مرکزی ستاره ایران و نمایندگی‌های این شرکت در نقاط مختلف کشور بارها شاهد پذیرش خودروهایی بوده‌ایم که به شکل نامطلوب توسط تعمیرگاه‌های غیر مجاز تعمیر شده و آسیب‌های جدی دیده‌اند.)

خودروی شما در بخش‌های مختلف دارای سیستم‌های کنترلی به‌روز است که توسط سازندگان خودروهای مرسدس بنز و برای رفاه و ایمنی شما تعبیه شده است. این سامانه‌ها و امکانات، به دلیل پیچیدگی سیستم‌های دیتا و الکترونیکیِ موجود در خودرو، عدم اطلاع کافی و به روز نبودن تعمیرکارانی که خارج از سیستم تعمیرگاه‌های رسمیِ مرسدس بنز فعالیت می‌کنند، در زمان تعمیرات شاسی و بدنه و در بازکردن و بستن و تعویض برخی تجهیزاتِ مربوط به این سیستم‌ها، معایبی بعضاً رفع نشدنی در خودرو بر جای می‌گذارند که رفع آنها نیازمند هزینه و زمان زیادی است. بسیار دیده شده که برخی از صاحبان خودرو به دلیل وارد آمدن اینگونه آسیب‌ها ناگزیر به فروش خودروی خود با قیمت نازل شده‌اند.

تعمیرات بدنه و شاسی پس از وقوع تصادف‌ها نه تنها از نظر ساختار بدنه از اهمیت بالایی برخوردار است بلکه از منظر مونتاژ متعلقات، کابل‌ها و دیگر تجهیزاتی که پس از تعمیر باید به درستی نصب شوند نیز بسیار مهم و پراهمیت است.

ارسال دیدگاه :
تماس با کارشناسان